Döşeğimde Ölürken

image

Filmin Künyesi:

DÖŞEĞİMDE ÖLÜRKEN | AS I LAY DYING | Yönetmen: James Franco / Oyuncular:  James Franco, Logan Marshall-Green, Danny Mcbride, Tim Blake Nelson, Ahna O’reilly, Beth Grant, Jim Parrack, Jesse Heiman, Scott Haze  / ABD  / 2013 / DCP / Renkli / 110’

Sinopsis:
William Faulkner’ın 1920’lerde bilinç akışı anlatımıyla yazdığı, 20. yüzyıl edebiyatının en iyi yapıtlarından kabul edilen ve uyarlanması imkânsız görülen Döşeğimde Ölürken romanını sinemaya aktaran James Franco, aynı zamanda filmin 15 ana karakterinden biri olan Darl Bundren’ı da canlandırıyor. İlk kez Cannes Film Festivali’nde Belirli Bir Bakış bölümünde gösterilen film, Bundren ailesini izliyor. Aile büyüğü Addie henüz ölmüştür ve cenazeyi kadının memleketine götürmek üzere bütün aile yola düşer. Kocası ve çocukları, 65 kilometre ötedeki Jefferson’a giden yolda olmadık her tür engelle karşılaşırlar: nehirler taşar, yangınlar çıkar, kazalar olur ve ailenin her ferdi, kendi içlerindeki fırtınaların yanında bir de bu felaketlerle baş etmek zorunda kalır.

Artılar

 • Genelde oyunculuklar başarılı. “Dewey” rolünde Ahna O’Reilly bir adım öne çıkıyor.

Eksiler

 • Normal şekilde ve ekranı ikiye bölerek yapılan görüntü yönetiminde tam bir denge sağlanamamış gibi.
 • Ölen anne ile eşi ve çocukları arasındaki bağın çok güçlü olduğu ifade edilmeye çalışılıyor. Keşke bunu destekleyen bazı sahneler de filmde yer alsaydı. Film bir roman uyarlaması olduğu için belki bu durum kitapta da bu şekilde işlenmiş olabilir. Romanı okumamış olduğum için sürçü lisan ettiysem affola.

Keşif

 • Görüntü yönetiminde zaman zaman ekranı ikiye bölme tercihi filme ayrı bir boyut katmış.
 • Filmde annenin vasiyeti üzerine gömülmesi için Jefferson’a götürülme hikayesini görüyoruz. Aslında eşi ve çocukları arasında bir tek “Jewel”in (Logan Marshall-Green) gerçek niyeti annesinin vasiyetini yerine getirmek gibi. Diğer karakterlerin asıl amaçları ise biraz daha farklı:
                Anse: Dişlerini yaptırmak istiyor.
                Dewey: Kürtaj yaptırmak istiyor.
                Cash: Yeni marangoz işleri almak istiyor.
                Darl: Vasiyete engel olmak istiyor.
                Vardaman: Mecbur kalıyor.

Öylesine

 •  “Anse Bundren ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi”.

Bir cevap yazın