Sarsıntı

image

Filmin Künyesi:

SARSINTI | CONCUSSION | Yönetmen:  STACIE PASSON / Oyuncular: ROBIN WEIGERT (Abby Ableman / Eleanor), MAGGIE SIFF (Sam Bennet), DANIEL LONDON, BEN SHENKMAN, JOHNNY TCHAIKOVSKY (Justin), JULIE FAIN LAWRENCE (Kate Abelman), EMILY KINNEY, LAILA ROBINS / A.B.D / 2013 / Renkli / 96´

Sinopsis:

Sarsıntı, tanıdık bir hikâyeyi cesaretli ama yumuşacık bir tonla anlatıyor. Evliliğin ateşini hayatta tutabilmenin yollarını; eskiyen bir aşkın, tükenmekte olan arzunun gölgesinde hayatın anlamını arıyor. Abby kırklarında, evli ve çocuklu lezbiyen bir kadın. Günlerden bir gün kafasına oğlunun beyzbol topunun çarpmasıyla geçirdiği sarsıntı, sanki hayatını da değiştirmeye başlıyor. Abby bir yandan Manhattan’da aldığı bir daireyi renove etmeye devam ederken, bir fahişeye gidiyor, sonra bir başkasına gidiyor ve bir süre sonra kendisi kadın müşterilere hizmet veren bir fahişe olarak çalışmaya başlıyor. Sarsıntı, tüm karmaşası ve rengiyle arzuya bakarken, yaşama sevincini ve ihtiyaç duyduğumuz bağları ararken hissettiğimiz çekingenliğe dair küçük itiraflarda bulunuyor. Hayatın o bildiğimiz, kaçınılmaz sorularına cevap vermeye çalışmaktansa, fiziksel ve ruhsal uyanışlar için çıkılan korumasız yolculuklara bir saygı duruşunda bulunuyor.

Artılar

  • “Abby” rolünde Robin Weigert’in performansı başarılı.

Eksiler

  • Film genel anlamda beni içine çekemedi. Durağan, tekrar eden cinsel deneyim sahneleri içeren, yapay diyalogları olan bir filmdi.
  • “Mavi En Sıcak Renktir” (Yönetmen: Abdellatif Kechiche) filmindeki lezbiyen ilişkiye ne denli inanıyorsak; bu filmdeki lezbiyen ilişkiye o denli inanmıyoruz.
  • Filmin temel hikaye akışında, senaryodaki diyalogların çok güçlü olmaması mantıksal tutarsızlıklara yol açıyor.

Keşif

  • Kate – Abby çiftimizin, evlerinde dostlarını ağırlamaları sırasında büründükleri roller ve aldıkları tavırlar“Mavi En Sıcak Renktir” (Yönetmen: Abdellatif Kechiche) filminde Emma – Adele (Léa Seydoux – Adéle Exarchopoulos) çiftinin benzer ev davetleri sahnelerini çağrıştırdı.

Öylesine

  •  “Olgun ve Güzel”.
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s