Kezban

7 out of 10 stars (7 / 10)

Film ile ilgili künye, özet ve değerlendirmeler aşağıdaki gibidir.

Filmin Künyesi:

Kezban | Yönetmen: Orhan Aksoy / Senarist: Ahmet Üstel / Oyuncular: Hülya Koçyiğit (Kezban, Ali’nin Kızı), İzzet Günay (Ferit), Selma Güneri (Lale, Ali’nin Kızı/Kezban’ın Kardeşi), Yusuf Sezgin (Necmi), Muzaffer Tema (Ali), Fatma Karanfil (Nilüfer), Aliye Rona (Nazire Teyze), Gülistan Güzey (Fazıla, Ali’nin Kardeşi), Diclehan Baban (Güzide, Ali’nin Eşi), Muammer Gözalan (Ziya, Ferit’in Babası), Meral Kurtuluş (Lise Müdiresi), Süleyman Turan (Faruk), Cemil Can Bıçakçı / Türkiye / 1968 / Renkli / 86´ 

Özet:

Film, köyde yaşayan kimsesiz bir kadının yeni katıldığı çevrede yaşadıklarını konu edinir. Ali Bey, ilk eşinin ölümüyle bir kızı olduğunu öğrenir. Kendisini amcası olarak tanıtarak kızı Kezban’a sahip çıkar. İstanbul’a gelen Kezban, Ali Bey’in diğer kızı Lale ve arkadaşları tarafından aşağılanır. Kendisiyle alay edenlerden biri de Ferit’tir. Ferit, yaptıklarından pişman olsa da kendisini Kezban’a affettiremez. Ailelerin ısrarıyla Lale ile nişanlanır. Bu arada Kezban da yatılı okula gider. Yurtdışına staja giden Ferit döndüğünde karşısında farklı bir Kezban bulacaktır.

Not: Yukarıdaki paragraf TSA sayfasından alınmıştır.

Öylesine

  • Film müziği olarak kullanılan şarkı (Berkant – Bu Kalp Senin İnan) güzel bir tercih olmuş.
  • Süleyman Turan, 4 yıl sonra aynı karakter ismiyle (Faruk) oynayacağı “Çöl Kartalı” (Yönetmen: Halit Refiğ) filmindeki gibi yine karşılıksız bir aşkın içinde bulur kendini.

Bir cevap yazın