Nahid

image

6.5 out of 10 stars (6,5 / 10)

Filmin Künyesi:

NAHID | Yönetmen: Ida Panahandeh / Oyuncular: Sareh Bayat (Nahid), Pejman Bazeghi (Masoud), Navid Mohammad Zadeh (Ahmad), Milad Hossein Pour (Amir Reza), Pouria Rahimi (Naser), Nasrin Babaei (Leila) / İran / 2015 / Renkli/ 105´

Sinopsis:

İranlı yeni nesil yönetmenlerin ödüllü yapıtlarına yepyeni bir örnek de kadın yönetmen İda Panahande’nin “öncü bir film” olarak tanımladığı bu ilk uzun metrajlı filmi, İran’daki boşanmış kadınların çocukların velayeti ve hülle nikâhı gibi sorunlarını ele alıyor. Filme adını veren ve Bir Ayrılık’tan tanıdığımız Sareh Bayat’ın canlandırdığı Nahid, 10 yaşındaki oğluyla yaşayan, boşanmış bir kadındır. Yasalar gereği oğlunun velayeti babaya aittir; Nahid’in velayet alması için babanın şartı ise kadının bir daha evlenmemesidir. Onunla evlenmek isteyen başka bir adamla ilişkisi, Nahid’i oğluyla aşkı arasında sıkıştıracaktır.

Not: Yukarıdaki paragraf Film Ekimi sayfasından alınmıştır.

Artılar

  • Genel anlamda vasat bir film olmuş. Bir ilk film olarak başarılı değerlendirilebilir.

Eksiler

  • Filmin hikayesi Nahid karakteri üzerine kurulu gözükmesine rağmen film onu bütünüyle aktarmada yetersiz kalıyor.

Keşif

  • Nahid’in sıkıntı yaşadığı parmağı biraz da içinde bulunduğu durum gibi. Nahid, parmağındaki sorun için hastaneye gitmeyi sürekli ötelediği gibi Mesut ile ilişkisindeki açıklığı da öteliyor.
  • Mesut ve Nahid’in deniz kıyısındaki buluşmaları “Devlerin Aşkı” (Yönetmen: Osman F. Seden) filmindeki Türkan (Türkan Şoray) ve Tarık (Kadir İnanır) ikilisini hatırlattı.
  • Filmin, merkezine “kadın” bir karakteri alması, boşanma ve sonrasında yeni bir hayat kurma çabası gibi temalar başka bir İran filmi olan “Geçmiş” i (Yönetmen: Asghar Farhadi) hatırlattı.

Öylesine

  • “Bir Yarıdalık”

Bir cevap yazın