Zürafa

image

Filmin Künyesi:

ZÜRAFA GIRAFFADA Yönetmen: Rani Massalha / Oyuncular: Saleh Bakri, Roschdy Zem, Ahmad Bayatra, Mohamad Bakri, Laure de Clermont / Filistin / 2013 / Renkli / 85´

Sinopsis:
Rani Massalha’nın incelikle yönettiği ilk filmi Zürafa, insanın içine işleyen bir dramayı ince bir alay ile anlatıyor. Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenen filmin başrollerinde, usta performansıyla bir yıldız gibi parlayan Saleh Bakri (The Band’s Visit, The Time that Remains) ve dikkat çekici oyunculuklarıyla Mohamad Bakri (Laila’s Birthday) ve Roschdy Zem (Days of Glory) yer alıyor. Yacine (Saleh Bakri), Filistin Batı Şeria bölgesinde ayakta kalan tek hayvanat bahçesinde veterinerlik yapmakta ve 10 yaşındaki oğlu Ziad (Ahmad Bayatra) ile yalnız yaşamaktadır. Ziad’ın hayvanat bahçesindeki iki zürafa ile özel bir bağı vardır ve onlarla iletişim kurabilen tek kişidir.

Bölgeye yapılan bir hava saldırısı sonrasında erkek zürafa ölür. Veteriner yeni bir eş bulamazsa, dişi zürafa Rita da yaşamını sürdüremeyecektir. Erkek zürafa bulunabilecek tek hayvanat bahçesi ise Tel Aviv’dedir…

Artılar

  • İlk film olarak belirli bir seviyede yer alan bir çalışma olmuş.

Eksiler

  • “Rita” isimli zürafanın hamile olduğunu öğrendikten sonra “Yacine” (Saleh Bakri), “Ziad” (Ahmad Bayatra) ve “Laura” (Laure de Clermont-Tonnerre) karakterlerinin neden o kadar sevindiğini pek anlayamadım.
  • Oyuncuların doğallığı ve filmin konusu mizah yönünün kuvvetli olacağını düşündürse de senaryo mizahi açıdan oldukça zayıf kalmış.
  • “Yacine” ile gazeteci “Laura” arasındaki yakınlaşma oldukça klasik.
  • Filistin ile İsrail arasındaki savaş/gerilim konusuna da değinmek isteyen yönetmenin bu çabası biraz yüzeysel kalmış diye yorumladım.

Keşif

  • Veteriner olan “Yacine” karakterinin yaşadığı yerdeki konumu ve olaylara tepkileri bana “Barbara” filmindeki (Yönetmen: Christian Petzold) başrolde yer alan doktor “Barbara” (Nina Hoss) karakterini anımsattı.
  • “Ziad”ın salıncağın üzerindeki sahnelerde Kalkiya’ya ait gördüğümüz beyaz renkteki evlerin görüntülerinin oluşturduğu manzara belki de bir açıdan geleceğe dair umudu simgeliyordu.
  • “Romeo” isimli zürafanın Tel Aviv’den Kalkiya’ya getirildiği son bölümlerde, caminin önünden geçerken namaz kılan insanların bir anda zürafayı dışarıda önlerinden geçerken gördükleri sahne güzeldi. Bana “Salak Milyoner” filmindeki (Yönetmen: Ertem Eğilmez) son sahnelerden birinde evin yıkılması ile namaz kılarken yerin altına düşen ama düştükten sonra da karakterin namaza devam ettiği sahneyi hatırlattı.

Öylesine

  • Nedendir bilmem “Ziyad” karakterini canlandıran Ahmad Bayatra yüzü ve konuşma şekli ile bana bir zamanların şarkıcı fenomeni “Küçük İbo”yu hatırlattı.

“Zürafa” için bir yanıt

  1. Geri bildirim: Kuzu | Öylecine Bir Aşk

Bir cevap yazın